تخمین عمر سیاره ی مریخ به وسیله ی یک سنگ

دانشمندان پس از انجام تحقیقات‌گسترده روی شهاب سنگ مراكشی اعلام كردند به اطلاعاتی دست یافته‌اند كه نشان می‌دهد پوسته مریخ 4.4 میلیارد سال پیش شكل گرفته است. زمین شناسان امریكایی و فرانسوی ادعا كرده‌اند درون شهاب سنگ، كریستال‌های سختی به نام «زیركون» یا‌فته‌اند كه داخل آن اورانیوم وجود دارد و می‌تواند به عنوان عنصری برای تخمین سن آن استفاده شود.

منیر همایون از استادان زمین‌شناس و علوم جوی دانشگاه ایالتی فلوریدا در این باره می‌گوید: این تاریخ به 100 میلیون سال پیش كه مریخ در حال شكل‌گیری بوده باز می‌گردد و نخستین گرد و غبار متراكم در منظومه شمسی وجود داشته است که بسیار جالب است.

در حال حاضر ما می‌دانیم مریخ پوسته خود را همزمان با قدیمی‌ترین پوسته‌های زمین و ماه ساخته است. ما تاكنون 3 شهاب سنگ جدا شده از مریخ داریم كه به نظر می‌رسد در برخورد شهاب سنگ قوی بر سطح مریخ از آن جدا شده و به زمین رسیده است. ضمناً 3 شهاب سنگ در مدار زمین براثر فشار از هم پاشیده شده و در ابعاد كوچك به زمین رسیده‌اند. ما درون

شهاب سنگ فلزاتی همچون ایریدیوم یافته‌ایم كه معمولاً در سطح سیاره به‌وسیله بمباران سیارك به‌وجود می‌آیند. این شهاب سنگ با نام علمی7533 NWA در نزدیكی غرب آفریقا یافت شده و خواهرش7034 NWA كه به سیاره زیبا شهرت دارد در جنوب مراكش كشف شده كه بسیار مشهور‌تر است. تحقیقات ما روی شهاب سنگ مراكشی نشان داد مریخ پوسته خود را 4.4 میلیارد سال پیش ساخته است.