19 فوریه 2020
فوریه 19, 2020

جراحی بینی استخوانی

0 دیدگاه

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی بر روی بینی که دارای استخوان و غضروف محکم و پوست نازک باشد، انجام می شود و ایرادات ظاهری همچون کجی بینی ، قوز روی بینی ، انحراف بینی ، بزرگ بودن نوک بینی ، بزرگی سوراخ های بینی و غیره برطرف می شود. ( جراح بینی اصفهان )

برای جراحی بینی استخوانی دو تکنیک وجود دارد: جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته .

جراح بینی پس از معاینه و بررسی راه های تنفسی بیمار و ایرادات ظاهری بینی آزمایشاتی را برای بیمار تجویز کرده و پس از مشاهده نتایج آزمایش زمان جراحی زیبایی بینی را تعیین می کند.

در روز جراحی بینی ، جراح بینی با یکی از روش های جراحی بینی باز یا جراحی بینی بسته با حفظ سلامت و عملکرد بینی اقدام به رفع ایرادات ظاهری می کند.

افرادی که دارای این نوع بینی هستن بیشتر متقاضی جراحی بینی فانتزی ، جراحی بینی طبیعی یا جراحی بینی شبیه به یک عکس هستند.

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی چیست؟
تفاوت بینی گوشتی و استخوانی در استحکام اسکلت بینی و اندازه پوست آن ها می باشد و عمده تفاوت در جراحی بینی گوشتی و بینی استخوانی به همین علت می باشد.

بینی استخوانی به دلیل اینکه پوست نازکی دارد، به راحتی می توان تمام ایرادات بینی را مشاهده کرد.

عمل بینی استخوانی با لیزر
امروزه شاهد تبلیغات زیادی در خصوص عمل بینی استخوانی با لیزر هستیم باید گفت با اینکه علم پزشکی پیشرفت های زیادی داشته اما آنقدر پیشرفت نکرده که بتوان با لیزر تغییراتی را بر روی استخوان بینی اعمال کرد، لیزر فقط باعث صاف و شفاف شدن پوست بینی می شود.

اهداف جراحی بینی
به طور کلی جراحی بینی با دو هدف درمانی و زیبایی انجام می شود.

جراحی درمانی بینی : در این جراحی مشکلات عملکردی چون تنفس، انحراف و پولیپ انجام می شود. بیمه هزینه جراحی درمانی را متقبل خواهد شد.
جراحی زیبایی بینی : در جراحی زیبایی بینی ایرادات ظاهری بینی چون قوز، بزگ بودن و کجی بینی اصلاح می شود. بیمه برای این جراحی، هزینه ای پرداخت نخواهد کرد.

فرم نهایی بینی
جراحی بینی از نظر فرم نهایی به سه نوع بینی طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی تقسیم بندی شده است.

بینی طبیعی : طرفداران این جراحی بیشتر در صدد برطرف کردن ایرادات بینی خود هستند و نمی خواهند تغییر چندانی در فرم بینی خود ایجاد کنند. جراحی بینی طبیعی ، بیشترین طرفدار را در آقایان به خود اختصاص داده است. این جراحی برای انواع بینی استخوانی و گوشتی مناسب است و هیچ محدودیت ندارد. در بینی طبیعی، زاویه نوک بینی تا لب حدود ۹۵ درجه است و هیچ قوسی در بینی ایجاد نخواهد شد.
بینی فانتزی : اغلب خانم ها علاقمند به داشتن بینی کوچک و سربالا هستند، به همین دلیل اقدام به جراحی بینی فانتزی می کنند. در این جراحی قوس زیبایی در پل بینی ایجاد شده و نوک بینی سربالا تر از بینی طبیعی می باشد. جراحی بینی فانتزی تنها مناسب افرادیست که دارای بینی استخوانی هستند. افرادی که قصد انجام جراحی بینی فانتزی را دارند باید انتظار معقولانه ای از جراح خود داشته باشند. بعنوان مثال بینی کوچک در صورت پهن زیبا نیست، همچنین بیش از حد کوچک شدن بینی علاوه بر بهم ریختن تناسبات صورت فرد، احتمال بروز مشکلات تنفسی را افزایش می دهد.
بینی نیمه فانتزی : بینی نیمه فانتزی حالتی بین بینی طبیعی و فانتزی را دارد، به این صورت که در عین حال که طبیعی بودن بینی حفظ می شود، قوس کوچکی در بینی ایجاد می شود. جراحی بینی نیمه فانتزی هم تنها مناسب افرادیست که دارای بینی استخوانی هستند.

نکاتی در مورد جراحی بینی های استخوانی
انتخاب جراح بینی با تجربه جزو اقدامات اول جراحی بینی می باشد و برای اینکه عوارض جراحی بینی استخوانی به حداقل ممکن برسد و نتایج مطلوب و موزذ رضایتی را کسب نمایید در انتخاب جراح بینی دقت فرمایید.
نتیجه عمل بینی استخوانی غضروفی غالبا مطلوب و مورد رضایت است به این دلیل که بینی های استخوانی به دلیل داشتن بافت مستحکم و پوست نازک جزو ایده آل ترین انواع بینی ها هستند.
عمل بینی استخوانی طبیعی زمانی حاصل خواهد شد که توسط جراح بینی با تجربه انجام شود.
جراحی بینی استخوانی باید به نحوی انجام شود که با دیگر اجزای صورت همخوانی و تناسب داشته باشد و در عین حال عملکرد تنفسی بینی نیز حفظ شود.
چنانچه جراحی بینی توسط جراح بینی کم تجربه انجام شود باعث ایجاد مشکلاتی در ظاهر و عملکرد بینی خواهد شد که باید بالاجبار یکسال بعد برای جراحی بینی ترمیمی اقدام نمایید.
افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی فانتزی هستند به دلیل اینکه بینی پوست نازکی دارد و تغییرات و ظرافت کاری هایی که روی بینی اعمال می شود قابل مشاهده است.
البته قابل ذکر است که فاکتور دوم برای انجام جراحی بینی فانتزی کوچک بودن اجزای چهره و داشتن چهره عروسکی می باشد.

معیار انتخاب جراح بینی استخوانی خوب
جراح بینی باید صبور باشد و تمامی مراحل عمل زیبایی بینی و اقدامات قبل و مراقبت های بعد از آن را با صبر و حوصله برای بیمار توضیح دهد.
در صورتی که فرد از نظر فیزیکی و روحی در شرایط مساعدی نباشد از عمل جراحی زیبایی بینی او خودداری نماید.
علاوه بر اصول ریاضی بر اصول زیبایی شناسی نیز واقف باشد.
از قدرت تصور بالایی برخوردار باشد تا بتواند بهترین فرم بینی را که با اجزای صورت شما در تناسب می باشد برای تان در نظر بگیرد.
خوش برخورد باشد.
خوش برخورد بودن جراح بینی باعث می شود که بیمار با جراح بینی احساس راحتی کرده و استرس او برای جراحی بینی تا حد زیادی کاهش یابد.
با وجدان بوده و سلامت فرد برای او در اولویت باشد.
چنانچه بیمار خواسته های غیرمعقول و غیرمنطقی از جراحی زیبایی بینی داشت، او را متقاعد کند و در صورتی که فرد متقاعد نشد از انجام عمل بینی ممانعت کند.
تحصیلات وی مرتبط با جراحی بینی باشد.

نحوه انتخاب جراح بینی استخوانی خوب
در مورد انتخاب بهترین جراح بینی استخوانی از آشنایان خود پرس و جو کرده یا از گوگل جستجو نمایید.
لیستی از بهترین جراحان بینی استخوانی تهیه کنید.
در مورد سوابق و میزان تحصیلات آن ها تحقیق نمایید.
در صورتی که بیمار سابقه خوبی نداشت یا تحصیلاتش مرتبط نبود، او را از لیست حذف نمایید.
سپس به مطب جراحان بینی باقی مانده در لیست رفته و از آن ها درخواست کنید تا نمونه کارهای جراحی بینی استخوانی شان را نشان شما دهند.
با بیماران حاضر در مطب جراحان بینی صحبت کرده و میزان رضایت آن ها را مورد سنجش قرار دهید.
به این ترتیب جراح بینی خود را انتخاب نمایید.
هزینه عمل بینی استخوانی چقدر می باشد؟
هزینه جراحی بینی استخوانی با توجه به دستمزد جراح بینی ، هزینه متخصص بیهوشی ، هزینه بیمارستان و پرسنل آن ، هزینه آزمایشات و داروها، هزینه جلسات معاینه و غیره تعیین می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی
پس از جراحی بینی به دلیل آسیب وارد شدن به بافت بینی ، افراد با عوارضی همچون درد ، تورم و کبودی مواجه می شوند. همچنین معمولا بر اثر لوله بیهوشی که در گلو قرار داده می شود ، بیمار با گلودرد خفیفی مواجه می شود که مصرف مایعات گرم به بهبود آن کمک می کنند.
دارو های خود را به صورت مرتب مصرف کرده و برای تسکین درد خود تنها از مسکن هایی که پزشک تجویز نموده استفاده کنید.
استفاده از کمپرس یخ نیز در کاهش تورم و کبودی صورت نقش بسزایی خواهد داشت. البته کمپرس یخ تنها تا سه روز موثر است و پس از آن تاثیری نخواهد داشت.
توجه داشته باشید که تورم و کبودی صورت تا سه روز به اوج خود رسیده و پس آن به تدریج کاهش می یابند ، بنابراین جای نگرانی نیست.

اقداماتی که تا دو هفته پس از عمل بینی باید از انجام آن صرف نظر کنید عبارتند از :
مصرف دارو های رقیق کننده : مصرف دارو هایی که از خانواده آسپرین ، وارفارین و پروفن هستند موجب رقیق شدن خون شده و ریسک خون ریزی را افزایش می دهند.
استعمال دخانیات : دخانیات حاوی نیکوتین بوده ، ماده ای که اکسیژن رسانی به خون را با مشکل مواجه کرده و ممکن است روند جراحی را با مشکل مواجه کند.
مصرف الکل : مصرف الکل و نوشیدنی های حاوی آن موجب گشاد شدن رگ های خونی شده و احتمال خون ریزی را افزایش می دهد. همچنین موجب افزایش دفع ادرار شده که در نهایت منجر به کاهش آب بدن خواهد شد.
رانندگی : تا دو هفته از رانندگی کردن صرف نظر نمایید.
سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی عبارتند از :
به منظور کاهش تورم و کبودی خود از دو بالش کمک گرفته و سر خود را بالا تر از پاها قرار دهید.
رژیم غذایی مناسبی داشته و از خوردن نمک و ادویه های تند خودداری نمایید.
دارو های خود را به صورت مرتب استفاده کنید ، چرا که هر یک از آن ها برای کار خاصی تجویز شده اند.
به صورت مرتب بینی خود را شستشو دهید. این کار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
فین شدید ، فریاد زدن و خندیدن ممکن است منجر به پاره شدن بخیه ها و فشار وارد شدن به بینی شوند ، بنابراین از انجام آن ها صرف نظر نمایید.
تا دو ماه استفاده از عینک طبی ممنوع می باشد.
از انجام فعالیت های سنگین خودداری فرمایید.
تا دو ماه رفتن به استخر ممنوع می باشد ، چرا که کلر موجود در آب استخر برای پوست و بینی مضر است.
برای شستشوی دندان خود از مسواک نرم استفاده کرده و بهتر است تا یک هفته تنها به صورت افقی مسواک بزنید.