07 مارس 2020
مارس 7, 2020

جراحی بینی

0 دیدگاه

جراحی بینی

جراحی بینی چنانچه تنها به منظور رفع مشکلات ظاهری بینی باشد ، در اصطلاح پزشکی رینوپلاستی نامیده می شود و اگر فقط برای برطرف سازی مشکلات تیغه بینی ( سپتوم ) انجام پذیرد به آن سپتوپلاستی می گویند. ( جراح پلاستیک تهران )

البته در بسیاری از موارد بیمار دارای هردو مشکل ظاهری و داخلی بینی بوده و به صورت همزمان طی یک جراحي بيني که سپتورینوپلاستی نام دارد ، تمامی نواقص برطرف خواهد شد.
ایرادات رایج بینی

متقاضیان جراحی بینی اغلب به منظور رفع نواقص شایع زیر ، دست به عمل بینی خود می زنند:

عدم تقارن
بزرگ بودن
انحراف تیغه بینی
بزرگی سوراخ ها
کجی و انحراف ظاهری
پولیپ و مشکلات تنفسی
پهن بودن بیش از اندازه بینی
قوز و برآمدگی بر روی پل بینی
افتادگی و ایرادات دفورمیتی در نوک بینی

و غیره

جراحی بینی

عمل جراحـی بینی بنا بر نوع پوست و میزان استحکام غضروف بینی افراد دارای پیچیدگی های متفاوت بوده و مسلما شرایط و گستردگی عمل در آن ها یکسان نخواهد بود. با این تفاسیر به منظور انجام عمل بینی از دو اصطلاح جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی استخوانی استفاده می شود که در ادامه به تشریح آن ها می پردازیم:
عمل جراحی بینی گوشتی

مشخصه بینی های گوشتی وجود پوستی ضخیم بر روی اسکلتی ضعیف است. ضخامت پوست این نوع بینی ها به دلیل وجود غدد چربی یا تراکم بالای بافت پوستی می باشد. عمل بینی های گوشتی به مراتب دشوارتر بوده و مهارت و تجربه بیشتری را طلب می کند. چنانچه از افرادی هستید که بینی گوشتی دارید باید مراقب باشید عمل بینی خود را به دست جراح پلاستیکی بسپارید که نتایج موفقی را در جراحی بینی های گوشتی در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده است.

لازم به ذکر است جراحی بینی گوشتی فانتزی و نیمه فانتزی به دلیل وجود غضروف ظریف در این نوع بینی ها امکان پذیر نبوده و دارای نتایج رضایت بخش نمی باشد.
جراحی بینی استخوانی

در مقابل ، افرادی که دارای بینی با پوست نازک و غضروف مستحکم هستند باید برای رفع مشکلات مربوط به بینی خود تحت جراحی بینی استخوانی قرار بگیرند. اکثر کسانی که دارای بینی های استخوانی هستند مشکل قوز بینی را دارا می باشند.

همچنین عمل بینی استخوانی به دلیل داشتن دو ویژگی پوست ظریف و غضروف محکم بهترین نوع برای عمل بینی در مدل های فانتزی و نیمه فانتزی است.
تکنیک های نوین جراحی بینی

در گذشته عمل بینی تنها به روش سنتی و به صورت کاهش بافت ها صورت می گرفت اما با ورود تکنیک عمل بینی تقویتی تحولی عمیق در جراحی بینی ایجاد شد چرا که به کمک این روش در شرایطی که بینی بیمار نیاز به تقویت بافت غضروفی داشته باشد با پیوند زدن غضروف از نواحی دیگر مثل گوش ، این امر ممکن شده و مسلما در نهایت نتیجه ای مطلوب و قابل قبول حاصل می گردد.

لازم به ذکر است با ظهور این متد در عرصه جراحی بینی ، نتایج عمل بینی های گوشتی موفقیت آمیزتر شده اند.
جراحی بینی با لیزر

از آنجایی که عمل جراحی بینی یکی از انواع عمل های تهاجمی می باشد بنابراین بسیاری از افرادی که خواستار انجام آن بوده و ترس از عمل جراحی بینی دارند به دنبال روش های غیر تهاجمی یا کم تهاجمی هستند. از این رو جراحی بینی با لیزر جزء پر جستجوترین کلمات در بین افراد می باشد. اما مطلبی که باید در ارتباط با این موضوع بدانید این است که جراحی بینی با لیزر فقط یک تیزر تبلیغاتی وسوسه انگیز بوده و در حال حاضر امکان ایجاد هیچ گونه تغییری بر روی ساختار بینی با کمک لیزر وجود ندارد.

بنابراین اگر با جمله ” عمل بینی با لیزر بدون بیهوشی و خونریزی ” مواجه شدید بدانید که تنها با یک شعار تبلیغاتی روبرو هستید.

جراحی بینی
عوارض جراحی بینی

همانطور که می دانید بینی در مرکز صورت واقع شده بنابراین حفظ زیبایی و تناسب آن در جذابیت چهره فرد تاثیر گذار است ، از طرفی عضوی مهم در دستگاه تنفسی می باشد لذا با توجه به موارد بیان شده ، بروز هرگونه مشکل پس از جراحی بینی می تواند ادامه زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار داده و با مشکل جدی مواجه کند. بنابراین مهم است که جراحی بینی به صورتی انجام پذیرد که عوارض خطرناک نداشته و عارضه ای برای فرد به وجود نیاورد.

بهرحال تمامی جراحی های درمانی و زیبایی دارای عوارضی هستند اما اگر به هنگام انتخاب جراح پلاستیک نهایت دقت خود را داشته و پزشکی را برگزینید که ماهر و مجرب باشد مطمئنا از میزان این عوارض کاسته شده و با خطرات جدی روبرو نخواهید شد.

تورم و کبودی اطراف بینی و زیر چشم ها پس از عمل بینی یک امر انکار ناپذیر بوده که موقتی می باشد و با توجه به میزان دقت بیمار در رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی روند بهبودی آن ها تسریع پذیر است.
جلسه مشاوره قبل از عمل بینی

صحبت کردن و مشاوره گرفتن از جراح پلاستیک ، قبل از عمل بینی یکی از اقدامات مهم می باشد چرا که طی این جلسه دیدگاه بیمار نسبت به عمل بینی واقعی خواهد شد. همچنین در این جلسات اقدامات قبل از جراحی بینی و مراقبت های بعد از آن برای بیمار به طور کامل شرح داده می شود و بیمار نسبت به زوایای عمل بینی خود آگاهی های لازم را کسب می نماید.

تصور اغلب مردم بر این است که رینوپلاستی صرفا به جهت کوچک نمودن بینی انجام می شود! اما این مطلب ابدا صحیح نیست و مسلما یک فوق تخصص جراحی پلاستیک خوب با تکیه بر مهارت و تکنیک های به روز دنیا ، در اولویت ایرادات بینی را برطرف نموده و سپس سایز آن را متناسب با دیگر عناصر صورت فرد به بهترین وجه ممکن تغییر خواهد داد.

لازم است که بیمار بداند مدلی که برای بینی انتخاب می شود حتما باید با فرم کلی چهره تناسب داشته باشد در غیر این صورت هرچقدر هم که بینی بدون عیب و نقص عمل شود در نهایت نتیجه کار زیبا و قابل قبول نخواهد بود.
هزینه جراحی بینی

جراحی بینی قیمت مشخصی ندارد و هزینه آن با توجه به میزان تغییرات و وسعت عمل جراحی بینی فرد مشخص می شود. برای آنکه از قیمت عمل بینی خود مطلع گردید باید ابتدا به مطب پزشک مورد نظر خود مراجعه نموده و پس از معاینه حضوری از هزینه آن آگاه شوید.