07 مارس 2020
مارس 7, 2020

جراحی بینی

0 دیدگاه

جراحی بینی

جراحی بینی : زیبا بودن فرم بینی برای تمامی افراد مهم است زیرا بینی در مرکز صورت قرار دارد و زیبایی آن باعث زیبا شدن چهره می شود. افرادی که مشکلات ظاهری بینی خود را از طریق انجام رینوپلاستی یا جراحي بيني برطرف می کنند با زیبایی دوچندانی روبه رو می شوند. ( متخصص گوش و حلق و بینی )

اما از آنجا که بیشترین زیبایی در رعایت تناسب صورت و احترام به استانداردهای زیبایی شناسی حاصل می شود، فرم بینی باید تا حدامکان، با چهره بیمار متناسب باشد وگرنه حتی جراحي بيني منجر به نازیبایی نیز خواهد شد .

بنابراین در انتخاب فرم بینی حتماً با جراح بینی مشورت کنید زیرا جراح بینی با توجه به آناتومی چهره بیمار و تجربه ای که در طی سالها به دست آورده است ، بهترین فرم بینی را به بیمار پیشنهاد می دهد

فرم های بینی

رایج ترین فرم های بینی در بین افراد که در مراجعات به ما متذکر می شوند فرم بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی است که در اینجا کمی در مورد آنها توضیح خواهیم داد.
فرم بینی طبیعی

فردی که خواستار فرم بینی طبیعی است به طور معمول یک آقا است و این نوع از فرم بینی بیشتر در بین آقایان رواج دارد ولی خوشبختانه همزمان با افزایش آگاهی بیماران از عوارض جراحي بيني های غیراصولی، تمایل به این شکل بینی در میان خانمهای عزیز نیز بیشتر شده است.

در جراحی بینی طبیعی تغییرات به گونه ای بر روی ساختار بینی اعمال می شود که پس از جراحي بيني ، عملی بودن بینی خیلی مشخص نباشد . صاف بودن پشت بینی یا نداشتن قوس بینی و سربالا نبودن نوک بینی از رایج ترین نشانه های بینی طبیعی است .

فرم بینی فانتزی

این نوع از مدل بینی بیشتر در میان خانم ها طرفدار دارد و متاسفانه مدهای موجود در رسانه های مجازی کشور ما نیز به این موج دامن زده است. تغییراتی که بر روی بینی انجام می شود کاملاً مشهود است و به راحتی می توان تشخیص داد که بینی جراحي بيني شده است .از نشانه های بارز فرم بینی فانتزی می توان به قوس زیاد بینی و سربالا بودن بیش از حد نوک بینی اشاره کرد. باید یادآوری کنم که این فرم بینی در هیچ کدام از محافل علمی و بین المللی جایگاهی ندارد و در درازمدت با عوارض بسیار زیادی نیز همراه خواهد بود.

فرم بینی نیمه فانتزی

تغییرات در جراحی بینی نیمه فانتزی به گونه ای است که فرم بینی ترکیبی از جراحي بيني طبيعي و جراحي بيني فانتزي است . در این نوع از جراحي بيني ، قوس پشت بینی کم تر از فرم بینی فانتزی است و بینی کمی سربالاتر از بینی طبیعی می باشد به همین دلیل این مدل برای خانم ها مورد پسندتر می باشد .
جراحی بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی

در واقع این تلقی از بینی تا حدودی اشتباه است و بهتر با توجه به میزان ضخامت پوست بینی به ویژه در بخش نوک بینی ، نوع بینی را تعیین کرد .

بینی ممکن است پوست ضخیمی داشته باشد که اصطلاحا گوشتی است یا پوست نازکی داشته باشد که اصطلاحا غیرگوشتی است . در جراحي بيني با پوست ضخیم، تورم بینی دیرتر از بین می رود و تغییرات بینی نیز به سهولت یک بینی با پوست نازک، به چشم نخواهند آمد. بزرگترین اشتباه در جراحي بيني با پوست ضخیم، این است که سعی کنیم بینی را صرفا کوچک کنیم بلکه باید در این نوع از بینی ها با ایجاد استحکام بیشتر، فرم بینی را زیباتر کرد و در حدی که مقدور است نیز بینی را کوچک تر کرد. بدین ترتیب افرادی که بینی اصطلاحا گوشتی دارند برای مشاهده نتیجه باید صبور باشند ولی در افراد با بینی غیر گوشتی، به دلیل پوست نازکی که دارند، پوست سریع تر با ساختار بینی انطباق پیدا می کند و نتیجه جراحي بيني زود تر مشاهده می شود.

در بینی هایی که به اصطلاح استخوانی هستند قوز بالای بینی برجسته تری دارند و درکل، بزرگ تر می باشند که نوع جراحي بيني خاص خود را ایجاب می کنند.
جراحي بيني به روش بسته و روش باز

برای انجام رینوپلاستی دو تکنیک وجود دارد که تفاوت آن ها تنها در برشی است که برای انجام جراحي بيني زده می شود .

در روش باز برش بر روی کلوملا یا ستون بین دو پره بینی نیز زده می شود ولی در روش بسته ، تمامی برش های مورد نیاز در داخل بینی زده می شوند .بدین ترتیب، برش هایی که در کنارپره های بینی ایجاد می شوند ارتباطی به نوع جراحي بيني ندارند و در هر دو فرم باز یا بسته ممکن است برای اصلاح شکل پره های بینی از آنها استفاده شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی

برخی از داروها مثل آسپیرین، مفنامیک اسید، پیروکسیکام، بروفن باعث تشدید خونریزی در حین جراحي بيني می شوند به همین دلیل نیاز است تا مصرف آن ها حداقل دو هفته قبل از جراحي بيني قطع شود .در مورد داروهای مصرفی، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. مصرف استامینوفن مشکلی ندارد.
اگر از داروهای مکمل مثل انواع ویتامین ها و داروهای پوستی مثل آکوتان استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.
برای اکسیژن رسانی بهتر حداقل 3 هفته قبل از جراحي بيني مصرف سیگار ، قلیان و دیگر دخانیات را قطع کنید .
دست کم از 8 ساعت قبل از جراحي بيني از خورد و آشامیدن پرهیز کنید.
در هنگام بستری حتماً مدارک پزشکی لازم و کارت شناسایی خود را به همراه داشته باشید .
هنگامی که برای جلسه مشاوره مراجعه می کنید حتماً جراح بینی را از سوابق بیماری و قرص هایی که مصرف می کنید مطلع سازید زیرا امکان دارد با توجه به شرایط جسمی شما مراقبت های خاصی وجود داشته باشد .
در طول یک هفته قبل از عمل، سرماخوردگی، تبخال و جوش چرکی روی منطقه بینی و صورت می توانند نتایج جراحي بيني را با اشکال روبرو کنند پس حتما در صورت وجود این موارد نیز پزشک خود را مطلع نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

حالت تهوع و حتی چندین نوبت استفراغ خونی پس از جراحي بيني ، طبیعی است. همین طور تا 2 روز ممکن است از بینی شما و از کنار پانسمان، خون جاری باشد. نگران نشوید!
ممکن است تا یک هفته ترشحات خونابه ای بینی و پشت حلقتان ادامه داشته باشد. در صورت تشدید خونریزی یا خونریزی به شکل خون روشن و زیاد، سریعا پزشک خود را در جریان بگذارید.
حتما گاز جلوی بینیتان را مرتب تعویض نمایید ولی دقت کنید که گاز را باید به لب بالایتان بچسبانید نه بینیتان!
در زمان تعویض گاز، بهتر است با گذاشتن یک دستمال خیس روی محل بخیه ها، خون روی آنها را نرم کرده، پاک نمایید و سپس روی محل بخیه ها پماد بمالید. هرگز لخته های خون خشک شده را نکنید.
برای پیشگیری از خونریزی بینی ، تا سه هفته پس از جراحي بيني ، نباید فین کنید.
در همان روز عمل جراحی بینی و پس از برطرف شدن حالت تهوع و استفراغ، تغذیه را با مایعات کم و خنک و سپس سوپ شروع نمایید. فردای روز عمل می توانید از غذاهای معمول استفاده کنید ولی تا دو هفته باید از غذاهایی که نیازمند جویدن زیاد (ته دیگ و …) یا باز کردن بیش از حد دهان (سیب ، ساندویچ و …) می باشند پرهیز نمایید. فراموش نکنید که برای سپری کردن دوران نقاهت، شما به غذای کامل نیاز دارید نه آب میوه و سوپ!
اگر بقایای غضروف بینی تحویل شما شد، آن را به مدت یک سال در فریزر نگهداری کنید.
تا 3 هفته پس از عمل، در زمان خواب یک بالش زیر سرتان بگذارید ولی اصلا نیازی نیست که طاقباز بخوابید، فقط روی شکم نخوابید. استراحت بیش از حد پس از جراحی بینی ممکن است باعث احساس ضعف و سرگیجه شود پس سعی کنید به کمک خانواده خود، هر چه زودتر فعالیت های طبیعی زندگی را از سر بگیرید.
دست کم تا یک ماه پس از عمل در زمان بیداری، هر 3 ساعت کمپرس سرد سبک (ترجیحا از نوع ژله ای مستطیلی) را به مدت 5 تا 10 دقیقه بر روی بینی و صورت به ویژه روی نوک بینی قرار دهید اما مراقب باشید به بینیتان فشار وارد نشود.
تورم صورتتان ممکن است در 3 الی 5 روز اول پس از عمل بیشتر شود ، پس نگران نشوید.
مصرف آناناس و آب کرفس به کاهش ورم کمک می کنند.
بهتر است در طول دو هفته نخست از گریه و خنده زیاد و نیز صحبت طولانی به ویژه تماس تلفنی پرهیز کنید.
معمولا پس از جراحی رینوپلاستی، بیمار درد نخواهد داشت بلکه از احساس فشار روی بینی و صورت شکایت دارد. در صورت وجود درد شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.
سعی نمایید عطسه نکنید ولی در صورت ناگزیر بودن، حتما با دهان باز عطسه کنید.
بهتر است چند ساعت قبل از ویزیت های دوم به بعد پس از عمل، حمام کنید و اشکالی ندارد که چسب بینیتان خیس شود. در سایر مواقع شستشوی صورت یا استحمام، چسب بینیتان نباید خیس شود.
در جراحی های من، تامپونهای شما از نوع جذبی هستند و نیازی به خارج کردن ندارند. از روز بعد از جراحی بینی باید در طول ساعات بیداری، داخل بینیتان را هر 3 ساعت با دستگاه های شستشوی بینی یا به کمک سرنگ 10 سی سی و سرم شستشو، شستشو دهید. اگرچه معمولا یک هفته طول می کشد تا تامپونها کاملا جذب شوند و بیشتر از این طول می کشد تا مسیر تنفسیتان باز شود. بهتر است در شب هنگام هم یک دستگاه بخور (بخور سرد بهتر است) بالای تختتان باشد تا ترشحات داخل بینی را نرم کند.
داروهای تجویزی را طبق دستور مصرف نمایید.
تا یک ماه پس از جراحی بینی ، از فعالیت های شدید و ورزش پرهیز کنید.
دست کم تا یک ماه پس از جراحی بینی نباید ضربه ای به بینیتان وارد شود.
تا دو ماه پس از جراحی بینی از عینک استفاده نکنید.
تا دو ماه پس از جراحی بینی از مصرف سیگار و قلیان پرهیز نمایید.
پوست بینی شما تا 6 ماه به نور حساس است. ترجیحا از کلاه آفتابی و ضدآفتاب با SPF برابر یا بیشتر از 30 برای روی بینی و اطراف چشم ها استفاده کنید.
احساس کرختی نوک بینی و گاهی درد دندان های پیشین فوقانی، طبیعی بوده، به تدریج برطرف می گردند.
از بین رفتن کامل تورم بینی، بر حسب جنس پوست بینی و نوع روش های مورد استفاده در جراحی بینی تا یک سال طول می کشد. پس برای دیدن شکل نهایی بینی خود، صبر داشته باشید! تورم ها و انحراف های ظاهر بینی در این مدت هیچ اهمیتی ندارند.
در شرایطی که عمل جراحی بینی براساس اصول کامل علمی انجام شود بر طبق آمار مستند، در 10 تا 20 درصد جراحی های زیبایی بینی اولیه، نیاز است عمل جراحی ترمیمی مختصری (روتوش) مجددا بر روی بینی انجام شود. این عدد در جراحی های ترمیمی به 30 درصد هم می رسد. تمامی این اعمال مجدد دست کم پس از گذشت یک سال از عمل انجام می شوند در غیر این صورت امکان ایجاد عوارض نامطلوب، بسیار بالا می رود.
در صورتی که دچار تهوع، استفراغ، دانه های پوستی، تنگی نفس، اسهال ، افزایش درد در محل های برش و افزایش میزان خونریزی بینی گشتید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.