عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی

عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی : پل بینی ترکیب پیچیده‌ای از استخوان و غضروف است که با پوست پوشانده شده است. در واقع دو سوم پایینی بینی از غضروف و یک سوم بالایی از استخوان تشکیل می‌ شود. در اکثر جراحی‌ های زیبایی مرتبط با بینی ، شکل‌ دهی مجدد پل بینی از طریق عمل زیبایی باز یا بسته‌ بینی ( رینوپلاستی ) انجام می‌ شود. ( جراح بینی )

سن مناسب جراحی بینی زمان خاصی ندارد ، اما به طور کلی کمترین سنی که می‌ توان در آن جراحی بینی را انجام داد ۱۵ تا ۱۷ سالگی در زنان و ۱۷ تا ۱۹ سالگی برای آقایان است زیرا در این سن رشد بینی کامل شده است.

بطور کلی، بینی مردان دارای پوست ضخیم‌ تری است بطوری که پس از جراحی زیبایی بینی بطور متفاوتی نسبت به زنان حالت می‌ گیرد، که این عامل مهم می‌تواند روند کلی  سن عمل بینی  و تغیر شکل را تغییر دهد.

اصلاحاتی که در عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی امکان ایجاد آنها وجود دارد ، عبارتند از:

تغییر عرض پل بینی
تغییر ارتفاع پل بینی
تغییر طول پل بینی
کوچک کردن نوک بینی
بزرگ کردن نوک بینی

با این حال گاهی این عمل‌ با عوارضی ازقبیل بد فرمی و غیرطبیعی شدن تدریجی پل بینی همراه می باشد و در نتیجه باید عمل بینی ترمیمی انجام شود.

بینی استخوانی چیست؟

بینی استخوانی در اثر وجود استخوان یا غضروف اضافی یا هر دو ی این ها بر روی پل بینی ایجاد می شود. اصلاح مشکل بینی استخوانی به روش‌ های مختلفی چون برداشتن استخوان قوز بینی از طریق تراشیدن یا شکستن استخوان و دستکاری غضروف ، بر اساس وسعت قوز روی بینی و خود بینی رفع می گردد.

از آنجایی که پل بینی از تیغه وسط بینی یا سپتوم (جداکننده سوراخ‌ های بینی از هم ) و مجاری بینی حافظت به عمل می آورد باید طی جراحی بینی به این اطمینان رسید که عمل بینی منجر به اختلال در عملکرد بینی نمی شود.

یکی از سوال‌ات مهمی که می بایست در جلسه مشاوره از جراح پرسیده شود این است که آیا استفاده از گرافت پخش کننده ضرورت دارد یا خیر ؟

مقصود از استفاده از گرافت پخش کننده پیشگیری از تحلیل تدریجی بخش یک سوم میانی بینی و نیز جلوگیری از بروز اختلالت تنفسی و زیبایی است که امکان دارد انجام جراحی بینی ترمیمی را در آینده ضروری سازد.

قوز روی بینی گاهی پس از رینوپلاستی اولیه مشاهده می‌شود و بنابراین باید پس از مدتی جراحی بینی ترمیمی برای برداشتن قوز انجام شود.

دکتر فرزاد پرویزیان در زمینه رینوپلاستی ترمیمی ، از جمله برداشتن قوز بینی و اصلاح دیگر مشکلات زیبایی و عملکردی تخصص دارند که پس از جراحی اولیه به مرور زمان بروز می‌ یابد.

اهداف و تحلیل زیبایی شناختی

بیمارانی که دچار بد شکلی بینی استخوانی هستند معمولا تمایل به ایجاد تغییراتی در بینی خود دارند تا بتوانند به کمک آن از نمای نیم رخ به بینی ای صاف تر و هموار تر دست یابند.

به طور کلی رایج ترین خواسته بیماران در عمل بینی استخوانی ، اصلاح بینی استخوانی به نحوی است که پل بینی از نیم رخ صاف به نظر برسد.

دستیابی به این خواسته طی عملی تحت عنوان ” شکستن نوک بینی ” امکان پذیر است بدین نحو که در محل اتصال پل بینی به نوک بینی ، شکستگی رو به بالا یا تغییر زاویه ایجاد گردد.

توجه داشته باشید که نوک بینی در اثر این تغییر زاویه ، 1 الی 2 میلی متر از مابقی پل بینی بالاتر قرار می‌ گیرد ، البته غالباً چنین حالتی زنانه تلقی می‌ شود و در نتیجه انجام آن بر روی بینی آقایان مناسب نمی باشد.

لازم به ذکر است که برداشتن قوز روی بینی ، بدون تغییر زاویه نوک بینی نیز انجام پذیر است و از این طریق نیز می توان به نتایج دلخواه دست یافت.

نتیجه نهایی در این روش نیز ، یک پل بینی کاملا صاف و نیم رخی متعادل و طبیعی می باشد.

تصمیم‌ گیری در ارتباط با شکستن نوک بینی بر اساس شرایط هر بیمار تعیین می شود. دکتر فرزاد پرویزیان به تفصیل در مورداین مسئله در جلسه مشاوره با بیماران صحبت می‌ کنند.

برداشتن قوز روی بینی به روش جراحی بسته بینی

در صورتی که قوز روی بینی خیلی بزرگ و چشمگیر نباشد ، می‌توان به کمک عمل بسته و با حداقل تهاجم آن را برداشت.

در این روش ، تمام برش‌ ها داخل سوراخ‌ های بینی ایجاد می‌ شوند و جراح بینی از طریق آن می‌ تواند بدون نیاز به باز کردن کامل بینی یا پوشش‌ دهی مجدد پوست اقدام به تراشیدن قوز بینی نماید.

جراحی بینی بسته ناراحتی پس از جراحی بینی را کاهش می‌دهد و نتایجی طبیعی و فوق العاده را بدون ضرورت انجام جراحی گسترده به دست می‌دهد.

عمل جراحی بینی استخوانی به روش بسته در مواردی بسیار موثر است که قوز موجود بر روی بینی ناشی از وجود غضروف اضافی در این ناحیه باشد.

بنابراین در جراحی چنین بینی هایی می توان این غضروف اضافی را به سادگی و از طریق ایجاد برش‌ هایی کوچک و ظریف در  داخل سوراخ بینی اصلاح کرد.

اگر ریشه بینی ( در بخش فوقانی پل بینی ) حالتی فرورفته داشته باشد می‌ تواند تصویری بصری مشابه قوز ایجاد نماید به گونه ای که احساس شود یک برآمدگی بر روی پل بینی وجود دارد در حالیکه در حقیقت چنین نیست.

در این شرایط باید قوز بینی به درستی تشخیص داده شود در نتیجه باید به طور مناسب توسط یک دکتر جراح پلاستیک واجد شرایط مورد بررسی و در صورت قطعیت تحت درمان قرار گیرد.

جراحی بینی استخوانی به روش باز

در عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی  در صورتیکه بیمار بخواهد اندازه بینی خود را بسیار کوچکتر از آنچه که در حال حاضر است بکند یا اینکه قوز بینی بزرگ تر از حدی باشد که بتوان آن را با برش‌ های کوچک در داخل حفره بینی رفع کرد ، عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی باید به روش باز انجام شود.

جراحی بینی باز ، با ایجاد یک برش در پایه بینی انجام می‌ شود. در عمده موارد پس از جراحی بینی به این روش جای زخم باقی مانده یا اصطلاحا اسکار جراحی قابل رویت نبوده و جلب توجه نخواهد کرد.

جراحی بینی باز یکی از مزایایی که دارد این است که این امکان را برای جراح پلاستیک بینی فراهم می‌ سازد تا بتواند نوک بینی را بر اساس هدف مورد نظر اصلاح نماید و به نتیجه ای مطلوب تر دست یابد.

دکتر فرزاد پرویزیان ، در جلسه مشاوره اولیه در مورد گستردگی جراحی و روش مناسب انجام آن ( باز یا بسته ) با بیمار صحبت می‌ کنند.

حائز اهمیت است که کوچک کردن قوز بینی جزو دشوارترین اعمال‌ جراحی زیبایی بینی می باشد ، چرا که ایجاد هر گونه تغییر در بخش یک سوم میانی بینی می تواند تاثیر قابل توجهی بر شکل سه بعدی بینی بگذارد.

نکات مهم درباره جراحی زیبایی بینی

ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که بیماران می بایست در صورت مواجهه با هر یک از علائم ذیل پس از جراحی بینی سریعا به پزشک معالج خود مراجعه نمایند :

حالت تهوع و استفراغ
تب و لرز در بدن
ناراحتی معده
ترشح و همچنین سرخ شدن چشم ها همراه با تورم و خارش
مواجهه با مشکلات تنفسی
خونریزی شدید از بینی و قطع نشدن خونریزی
باز شدن بخیه های بینی
چرکی یا متورم شدن محل زخم های جراحی
مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی

از آنجا که عمل بینی یک عمل پیچیده و سنگین است افراد باید توصیه ها و مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی بگیرند تا دوران نقاهت خود را به راحتی پشت سر گذاشته و ناچار به انجام جراحی ترمیمی یا ثانویه بینی نشوند.

بنابراین توصیه می شود به منظور تسریع روند بهبودی و درمان ، نکات زیر را به درستی رعایت نمایید :

نحوه خوابیدن

بیماران باید به مدت یک هفته بعد از جراحی بینی به پشت بخوابند و از خوابیدن به پهلو اجتناب نمایند.

بعلاوه می بایست سر خود را کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهند.

زیرا زمانی که به پشت می خوابید ، تنفس به سهولت انجام می شود و تاکید بر قرار گیری سر رو به بالا ، جهت پیشگیری از تشدید تورم و کبودی می باشد و همچنین از بروز لخته های خونی نیز ممانعت به عمل می آورد.

استحمام

به دلیل مصرف داروهای مسکن در دوران بهبودی ممکن است فرد دچار سرگیجه شود ، بنابراین توصیه می شود هنگامی که قصد استحمام دارید از کسی کمک بگیرید تا شما را در هنگام استحمام همراهی نماید.

در ارتباط با نحوه صحیح استحمام نیز باید متذکر شویم که هرگز به صورت یکباره زیر دوش قرار نگیرید و فقط بدن خود را شستشو دهید.

زیرا تا زمانی که گچ بر روی بینی قرار دارد باید از خیس شدن گچ و پانسمان بینی خودداری کرد ، به این خاطر که خیس شدن گچ بینی سبب از بین رفتن استحکام آن شده و دیگر قادر به محافظت از بینی نخواهد بود و در نتیجه مانع چسبیدن پوست بینی به ساختمان زیرین آن شده و از کاهش تورم بینی جلوگیری می کند.

به دلیل حساسیت بالایی که بینی پس از جراحی نسبت به شستشو و استحمام پیدا می کند توصیه می شود که در روز قبل از عمل ، حتما استحمام کنید تا به مدت چند روز نیاز به حمام نمودن نداشته باشید.

خمیازه کشیدن و خندیدن

به طور کلی خمیازه ، عضلات صورت و حفره های بینی را درگیر می کند.

گرچه خمیازه کشیدن بر روی نتیجه جراحی بینی تاثیر چندانی ندارد ، اما بهتر است پس از عمل بینی به مدت دو هفته خمیازه خود را کنترل نمایید.

در ارتباط با خندیدن پس از جراحی بینی بسیار دقت داشته باشید ، چرا که در هنگام خندیدن ، نوک بینی به سمت پایین متمایل می شود و پره های بینی به طرفین کشیده می شوند بنابراین در چنین شرایطی غضروف ها و استخوان های بینی که هنوز تثبیت نشده اند از موقعیت جدیدشان حرکت می کنند.

همچنین امکان دارد بخیه های بینی سریع تر از موعد تعیین شده باز شوند و به دنبال آن برش های جراحی به خوبی جوش نخورند.

در نتیجه ، زخم ها مستعد بروز عفونت شده و نتیجه جراحی بینی را تحت تاثیر قرار می دهند.

بنابراین بیماران پس از جراحی بینی باید در کنترل خنده خود بیشتر سعی نمایند.

رژیم غذایی مناسب

برخی افراد پس از عمل بینی دچار یبوست می شوند ، پزشکان به منظور پیشگیری از این اتفاق به بیماران خود پیشنهاد می کنند که طی روزهای ابتدایی پس از عمل غذاهای آبکی مانند فرنی و سوپ مصرف نمایند و به تدریج غذاهایی که سابقا مصرف می کردند را به برنامه غذایی خود وارد کنند.

توجه داشته باشید که برخی خوراکی ها می توانند منجر به تسریع بهبودی شوند و برعکس برخی دیگر از خوراکی ها نیز تاثیر منفی بر فرآیند بهبود می گذارند.

چسب بینی

یکی از مهم ترین مراقبت ها پس از جراحی بینی ، چسب زدن به بینی می باشد.

دلیل اهمیت چسب زدن به بینی به این خاطر است که باعث می شود پوست بینی به استخوان و غضروف زیرین خود بچسبد. دوره چسب زدن به بینی بر اساس نظر پزشک تعیین می شود ، اما به طور کلی می توان گفت که چسب زدن به بینی حداکثر تا ۶ ماه می تواند اثرگذار باشد و بعد از آن به دلیل اینکه بینی حدودا فرم گرفته ، چسب زدن به بینی تاثیر چندانی نخواهد داشت.

عوارض احتمالی پس از جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی یکی از جراحی های پیچیده صورت می باشد که به مهارت و دقت بالایی نیاز دارد.

لازم به ذکر است که با انتخاب جراح مجرب ، بکارگیری تکنیک های صحیح جراحی و رعایت مراقبت های پس از جراحی می توانید عوارض جراحی بینی را به حداقل برسانید.

البته توجه داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است عوارضی چون خونریزی بینی ، بی حسی نوک بینی و غیره به وجود بیایند که نیاز به توقف و درمان سریع را ضروری می نمایند.

خونریزی بینی

طی جراحی بینی بویژه در عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی ، بخشی از استخوان بینی برش داده شده یا اینکه برداشته می شود.

به این ترتیب ، رگ های جلویی و همچنین رگ های زیرپوستی آسیب می بینند و این اتفاق سبب افزایش احتمال خونریزی پس از جراحی بینی می شود.

توجه داشته باشید که پس از عمل بینی استخوانی و گوشتی ، خونریزی یک عارضه طبیعی است و تا چند روز پس از جراحی بینی ادامه دارد.

بی حسی نوک بینی

پس از عمل بینی و اصلاح نوک آن ، ممکن است بیمار دچار بی حسی در نوک بینی خود شود.

دلیل ایجاد بی حسی در نوک بینی ، این است که در طول جراحی چه به روش باز و چه به روش بسته ، برش ها در ناحیه نوک بینی ایجاد می شوند.

هنگامی که پوست بینی جدا می شود ، اعصاب نوک بینی نسبتا آسیب بیشتری می بینند.

بنابراین پس از جراحی بینی ، بی حسی زودگذری در نوک بینی اتفاق می افتد که امری طبیعی است و برای تمامی بیماران رخ می دهد.

لازم به ذکر است که از بین رفتن بی حسی نوک بینی به وسعت جراحی بستگی دارد ، به طوری که برخی بیماران تا 6 ماه با آن مواجه هستند و حتی برخی افراد نیز تا یکسال با بی حسی نوک بینی روبرو می باشند ، اما به طور کلی در اکثر بیماران پس از گذشت دو هفته بی حسی نوک بینی به طور کامل رفع می گردد.

هزینه عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی

در ارتباط با هزینه عمل بینی استخوانی ، سه مورد اصلی وجود دارد که عبارتند از :

هزینه بیهوشی
دستمزد جراح
هزینه بیمارستان یا کلینیک

فاکتورهای دیگری نیز برای تعیین هزینه عمل جراحی زیبایی بینی استخوانی وجود دارند از قبیل میزان گستردگی عمل ، موقعیت جغرافیایی مطب و غیره.

دکتر فرزاد پرویزیان با اتکا به توانایی‌ های تخصصی و ذوق زیبایی شناختی خود به بهترین وجه جراحی‌ های ترمیمی‌ ای را انجام می‌ دهند که یک بینی طبیعی و زیبا را برای بیمار به ارمغان می‌ آورد و بر جذابیت چهره وی می‌ افزاید.