مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : انجام جراحی بینی ، تنها به 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد ؛ در حالی که افراد باید دوران نقاهت طولانی تر را نسبت به آن مدت زمان جهت جلوگیری از بروز عوارض احتمالی پشت سر بگذارند ؛ درصورتی که جراحی بینی انجام داده اید یا قصد انجام عمل بینی را دارید ، نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی بگیرید ؛ چرا که در صورت عدم رعایت نکات و مراقبت های مورد نیاز با عوارض ناخواسته ای مواجه خواهید شد. ( دکتر دنیا کرمی  )

تغذیه بعد از عمل بینی

احتمال اینکه روده بیماران پس از جراحی بینی همانند قبل عمل نکرده و آن ها دچار یبوست شوند ، بسیار زیاد است ؛ به همین منظور بهتر است در روزهای ابتدائی پس از جراحی بینی ، بیماران تنها غذاهای آبکی هم چون سوپ میل کنند ، به مرور زمان آن ها می توانند غذاهای کمی سفت تر را نیز هم چون پوره سیب زمینی ، فرنی و غیره را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

مصرف برخی از موارد هم چون نمک ، ادویه و غیره در دوران نقاهت عمل بینی سبب تاخیر در روند بهبودی بیماران می شود ، در حالی برخی از موارد هم چون آب آناناس ، آب کرفس و غیره به روند بهبودی آنان تسریع می بخشد ، بنابراین بیماران باید در این باره بسیار دقت کنند.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه یک عمل طبیعی و غیرارادی می باشد که سبب درگیری عضلات صورت و حفره های بینی می شود ، به همین علت بهتر است بیماران تا دو ماه خمیازه های خود را کنترل کرده و نباید با دهان خیلی باز خمیازه بکشند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

در دوران نقاهت عمل بینی ، بیماران باید به پشت و طاق باز خوابیده و سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهند ؛ زیرا زمانی که آن ها به پشت می خوابند ، تنفس شان راحت تر صورت گرفته و هم چنین قرار گرفتن سر در مکانی بالاتر از بدن سبب کاهش تورم و کبودی ناشی از عمل بینی شده و علاوه بر آن از ایجاد لخته های خون نیز جلوگیری می شود.

اغلب افراد عادت به خوابیدن به پشت را ندارند و از این رو اولین شب پس از جراحی بینی را به سختی سپری خواهند کرد ، اما به مرور به این مدل از خوابیدن عادت خواهند کرد.

استحمام بعد از جراحی بینی

طبق نظر جراح بینی ، استحمام پس از برداشتن گچ بینی بلامانع می باشد ؛ اما در صورتی که استحمام پیش از برداشتن گچ بینی ، الزامی است ؛ افراد می توانند تنها موهای خود را شستشو دهند.

جهت شستشوی موها ، می توانند از یک صندلی و یک فرد کمک بگیرند ؛ به این صورت که سر خود را عقب نگه داشته و سپس موهای خود را شستشو دهند ؛ توصیه می شود جهت استحمام ، آب نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد ؛ چرا که آب گرم ، سبب بروز سرگیجه در افراد می شود.